Category: Kuzhinë

0

Supe peshku

1 kg peshk (bakalao) 1 qepe 6 karrota 6 patate. 1 tufe me selino Oriz ose trahana Leng limoni Kripe Piper Pergatititja: Lajme pastrojme perimet dhe i vendosim me uje te zjejne, shtojme kripe...

0

Petulla te mbushura me marmelate

Perberesit… 1-gote qumesht, 2-luge gjalp te shkrire, 1-luge maja 4-luge sheqer dhe rreth 500 gr miell. Pergatitja: Ngrohim qumshtin (te jete i vaket) shkrijme sheqerin dhe majane brenda, ne nje tas hedhim miellin dhe...

0

Speca të ferguara të konzervuara

1.Specat I pasrojme,pjekim ne pllake zjarri ose skare.Pjekim ne te gjitha anet. 2.Specat e pjekura te nxehta I qesim ne nje ene dhe mbulojme me kapak. 3.Pasi kemi pjekur gjithe specat,I leme per 30...

0

Qofte me mish pule dhe kërpudha

▪ 300 g mish pule ▪ 200 g kërpudha shampinjon ▪ qepë të reja ▪ bukë ▪ 2 vezë ▪ kripë, piper, miell, thërrmija buke Përgatitja: Mishin e pulës e zieni, ia hiqni kockat...

0

Tave Elbasani

Per 4-5 persona duhen : Mish qengji ose dashi 500 gr,gjalpe 2luge gjelle,2 kokra veze,3 gota uji kos,miell 2 kuge gjelle,oriz 1 luge gjelle,dhe kripe. Tava e Elbasanit pregatitet me mish qengji ose dashi....

0

Salcë kosi me hudhër dhe kopërr

PËRBËRËSIT 400 gr salcë kosi, 1/2 limoni (lëngun), 3 lugë gjelle me vaj ulliri, 4 lugë gjelle me ujë të ftohtë, 1 lugë gjelle me hudhër të bluar imët, 1 lugë gjelle me kopërr...

0

Ushqimi i pasur me vaj ullirit mbron eshtrat

E mjaftueshme është që vetëm dy vjet të ushqeheni si spanjollët ose italianët, të cilët në ushqimin e tyre përdorin vaj ulliri më me qejf se ndonjë yndyrë më pak të shëndetshme, transmeton Koha.net....

0

Receta për torte me kokos

Torta me kokos është njëra ndër ëmbëlsirat më të preferuara për shumë njerëz. Kjo ëmbëlsirë e lehtë për tu përgaditur mund të servohet për secilën kategori të mysafirëve. Më poshtë gjeni recetën Përbërësit: 5...

0

Bombica me fruta të thata

Perberesit: 1 paketim hurme te thata (mundesisht ato qe jane me te buta, me te fresketa akoma) 1 paketim bajame ose arra 1 paketim rrush te thate (me paketim nenkuptojme masen e njejte per...

0

Petulla te mbushura me marmelate

Duhen: 1-gote qumesht, 2-luge gjalp te shkrire, 1-luge maja 4-luge sheqer dhe rreth 500 gr miell. Pergatitja: Ngrohim qumshtin (te jete i vaket) shkrijme sheqerin dhe majane brenda, ne nje tas hedhim miellin dhe...